ثبت شاخص

استعلام نام شرکت برای ثبت

استعلام نام شرکت
فهرست مطالب

یکی از مهم ترین مراحل در زمان ثبت شرکت در ایران که باید به آن توجه ویژه ای شود انتخاب نام شرکت است. اسم شرکت باید گویای هدف، فعالیت، محصول یا خدمات شما باشد و همچنین بتواند در ذهن مخاطبان ماندگار شود.

اما چگونه می توانید نام مناسبی برای شرکت خود پیدا کنید و با استعلام نام شرکت از تکراری نبودن آن مطمئن شوید؟!

در این مقاله راهکارهای استعلام نام شخصیت حقوقی را توضیح می دهیم تا بتوانید بعد از استعلام اسم شرکت برای ثبت، یک نام متمایز و خاص را برای کسب و کار خود برگزینید.

استعلام اسم شرکت های ثبت شده

استعلام اسم شرکت ثبت شده

استعلام اسم شرکت های ثبت شده در ایران یعنی بررسی اینکه آیا نامی که برای شرکت خود انتخاب کردید، قبلا توسط شخص حقوقی یا شرکت دیگری ثبت شده است یا خیر.

برطبق قانون، شرکت هایی که در یک طبقه قرار می گیرند و موضوع فعالیت یکسانی دارند، نمی توانند با نام یکسان ثبت شوند.

علاوه بر این استعلام نام شرکت به شما کمک می‌کند که اسمی انحصاری، متمایز و مشخص برای شرکت خود داشته باشید که بتواند شناسایی و برندسازی شما را تقویت کند.

ساده ترین راه برای استعلام نام شرکت های ثبت شده، تکمیل فرم موجود در سایت است. با تکمیل این فرم می توانید استعلام نام های مورد نظر خودتان را به کارشناسان ثبت شاخص بسپارید و از فرصت مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

نحوه استعلام نام شرکت

نحوه استعلام نام شرکت

استعلام اسم شرکت های ثبت شده در ایران از طریق سامانه و پایگاه اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی و همچنین پایگاه های اطلاعاتی مربوط به روزنامه رسمی کشور امکان پذیر است.

برای انجام این کار لازم است به آدرس های اینترنتی مربوط به این پایگاه ها مراجعه کرده و نام های مورد نظر خودتان را در آنها جستجو کنید.

در ادامه با جزئیات این دو روش استعلام اسم شرکت برای ثبت بیشتر آشنا می شویم.

حتما بخوانید:   مشاوره ثبت شرکت

استعلام اسم شرکت در https://www.ilenc.ir

استعلام اسم شرکت در https://www.ilenc.ir

سامانه استعلام شناسه ملی با نشانی اینترنتی ilenc.ssaa.ir طراحی شده است. با مراجعه به این وب سایت که اطلاعات موجود در آن زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است، امکان استعلام نام شرکت را خواهید داشت.

در این سامانه به جز شرکت ها، نام تمامی اشخاص حقوقی اعم از ارگان های دولتی و شهرداری ها نیز لیست شده است.

برای استعلام در این سامانه لازم است حداقل یکی از ۳ مورد زیر را وارد کنید:

  • شماره ثبت
  • شناسه ملی
  • نام شخصیت حقوقی

استعلام نام شرکت در روزنامه رسمی (rrk.ir)

استعلام نام شرکت در روزنامه رسمی

روش دوم استعلام اسم شرکت برای ثبت استفاده از پایگاه های اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور است که در نشانی اینترنتی rrk.ir قرار دارد.

از آنجایی که تمامی شرکت ها در مرحله آخر ثبت باید آگهی تاسیس خود به همراه اطلاعات هویتی شرکت را در روزنامه منتشر کنند، در این پایگاه اطلاعاتی می توانید نام و سایر اطلاعات مربوط به شرکت های ثبت شده را بررسی کنید.

بعد از ورود به این سامانه لازم است به بخش آگهی های قانونی مراجعه کنید. در این بخش با جستجوی نام مورد نظر خود و کلیک روی گزینه «جستجو» تمامی اشخاص حقوقی که با نام مورد نظر شما ثبت شده اند، لیست خواهد شد.

استعلام نام شرکت در ssaa.ir

استعلام نام شرکت در ssaa.ir
استعلام نام شرکت از سامانه اداره ثبت شرکت ها (irsherkat.ssaa.ir) یکی از انواع استعلام شرکت ها به حساب می آید. شما در این سامانه پس از مراجعه به بخش اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی با وارد کردن شناسه ملی و شماره ثبت شرکت می توانید از وجود شرکت تاسیس شده و قانونی بودن آن مطلع شوید.

سامانه استعلام نام شرکت

سامانه های استعلام نام شرکت عبارتند از:

  • سامانه استعلام شناسه ملی (ilenc.ssaa.ir)
  • سامانه روزنامه رسمی (rrk.ir)

سامانه استعلام نام شرکت های ثبت شده به کاربران امکان می دهد تا بررسی کنند که آیا نام انتخابی آنها قبلا ثبت شده است یا خیر.

حتما بخوانید:   اقدامات ضروری بعد از ثبت شرکت

به کمک سامانه های تعیین نام شرکت، می توانید اسامی انتخابی خودتان را بررسی کنید تا روند ثبت بدون مشکل طی شود.

در صورتی که نام انتخابیتان تکراری باشد درخواست شما مورد تایید قرار نمی گیرد و پروسه ثبت شرکتتان طولانی تر خواهد شد.

انتخاب اسم شرکت برای ثبت

انتخاب اسامی شرکت

برای انتخاب اسم شرکت لازم است پیش از هر چیزی از قوانین مربوط به نامگذاری شرکت ها آگاهی داشته باشید.

در واقع برای تعیین نام شرکت ها یکسری ضوابط و قوانین تنظیم شده که افراد باید در چارچوب این مقررات اقدام به ثبت نام شرکت خود کنند.

لیست اسامی خاص برای نام شرکت ها

بنیان گذاران شخصیت های حقوقی معمولا ترجیح می دهند که از اسامی خاص برای نام شرکتشان استفاده کنند. این اسامی باید در عین منحصر به فرد بودن تحت یک چارچوب مشخص انتخاب شوند.

برای مشاهده اسم های مناسب می توانید به مقاله لیست اسامی خاص برای نام شرکت ها رجوع کنید.

انتخاب اسم برند تجاری

به جز استعلام نام شرکت که برای ثبت شرکت ضروری است، انتخاب اسم برای برند نیز یکی از چالش هایی است که مدیران کسب و کارها با آن روبرو می شوند.

تعیین نام برند تجاری نیز دستورالعمل ها و قوانین خاص خودش را دارد که باید این ضوابط را در نظر گرفت. به عنوان مثال نام برند باید متمایز و جدید بوده و شبیه به نام های ثبتی قبلی نباشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
پیمایش به بالا
Call Now Button