ثبت شاخص

ثبت برند | مراحل و نحوه ثبت برند و علامت تجاری

فهرست مطالب

ثبت برند و علامت تجاری یک فرآیند قانونی است که به صاحب یک کالا یا خدمات حق استفاده انحصاری از نام، لوگو و علائم دیگر را در بازار محصولات و خدمات مشابه می‌دهد.

به طور کلی برند یکی از اصول و ابزارهای مهم بازاریابی است که به شناسایی و تمایز یک کالا یا خدمات از رقبا کمک می‌کند.

برند شامل نام، لوگو، رنگ، طرح، سبک و هر عامل دیگری است که موجب شود مشتریان یک کالا یا خدمات را به خاطر بسپارند.

ثبت برند اهمیت زیادی دارد، زیرا برند یا علامت تجاری یک ارزش روانشناختی و احساسی را به مشتریان ارائه می دهد و باعث افزایش وفاداری و رضایت مشتریان می‌شود.

با ثبت علائم تجاری امکان سوء استفاده از برند کاریتان توسط سایرین وجود ندارد و اعتبار و شهرت مجموعه نیز افزایش پیدا می کند.

از همین رو موسسه ثبت شاخص خدمات ثبت برند حرفه‌ای و فوری را در اختیار شما قرار داده است و کارشناسان ما در همه ساعات پاسخگوی سوالات شما در این زمینه هستند.

برند چیست؟

برند یا علامت تجاری به یک هویت یا شخصیت مشخص مرتبط با کسب‌ و کار، محصول، خدمات یا سازمان اطلاق می‌شود.

این هویت شامل نام تجاری، لوگو، شعار، طرح‌بندی و تمام جنبه‌هایی است که در ذهن مشتریان نقش می بندد و مرتبط با کسب‌ و کار است.

برند از دیدگاه مشتریان، نمادی است که احساسات، اعتماد و انگیزه‌ هایشان را نسبت به یک محصول یا خدمت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با ثبت برند در واقع پلی مؤثر بین کسب‌ و کار خود و مشتریانتان می‌سازید. ارتباط برند با مشتریان براساس تجربه‌ ها، احساسات و ارزش‌هایی است که برای آنها ایجاد می‌کند.

در نتیجه اگر برند شما باعث ارتباط مثبت و ارزشمندی با مشتریان شود، آنها به احتمال زیاد مشتریان وفاداری می‌شوند که ممکن است برند شما را به دیگران توصیه کرده و برای خرید کالا و خدمات فقط به سراغ شما بیایند.

از طرف دیگر ثبت برند باعث تمایز کسب‌ و کار شما از سایر رقبا می‌شود و می‌تواند عامل کلیدی در تصمیم‌گیری مشتریان باشد.

هنگامی که برند شما قوی و منحصربه‌فرد است، مشتریان بیشتر به سمت شما جذب می‌شوند و احتمال موفقیت در کسب‌ و کارتان نیز افزایش می‌یابد. از این رو ساختن و مدیریت اثرگذاری برند یکی از عوامل کلیدی برای موفقیت در بازارهای رقابتی امروزی به شمار می رود.

مراحل ثبت برند

ثبت علامت تجاری یکی از مهم‌ترین اقدامات حقوقی است که می‌توانید برای حفظ حقوق خود در بازار رقابتی انجام دهید.

ثبت برند به شما امکان می‌دهد که در صورت تخلف یا سوء استفاده از نام یا علامت تجاریتان، از طریق قانونی اقدام کرده و خسارات را جبران کنید.

نحوه ثبت برند تجاری مراحل خاص خودش را دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

انتخاب نام برند

انتخاب نام برند اولین گام مهم در فرآیند ثبت برند است. نام برند باید منحصر به فرد و متمایز باشد.

برای انتخاب نام برند نباید از نام‌ها و عباراتی که به برندهای موجود شباهت دارند، استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود قبل از انتخاب نام استعلام برند را انجام دهید تا مطمئن شوید که نام مورد نظر در دسترس و قابل انتخاب است.

نام برند تجاری باید از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

استعلام برند

پس از انتخاب نام برند، در مرحله بعدی لازم است استعلام برند گرفته شود.

استعلام برند به شما اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل کنید که نام انتخابی شما قابل ثبت است و مشابه دیگر نام‌ها و برندهای از قبل ثبت شده نیست.

این مرحله به منظور جلوگیری از اختلافات حقوقی و مشکلات حاکمیتی آینده اهمیت زیادی دارد.

برای استعلام برند می‌توانید به سایت‌های مختلف مراجعه کنید یا با استفاده از خدمات ثبت برند موسسه ثبت شاخص از کارشناسان ما در این زمینه کمک بگیرید.

 روش‌های استعلام برند به شرح زیر می باشد:

ثبت اظهارنامه برند

پس از آن که مطمئن شدید نام انتخابی شما برای برند، نمونه مشابهی ندارد در مرحله بعدی باید اظهارنامه برند را ثبت کنید. این اظهارنامه در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی کشور در دسترس است که باید در آن ثبت نام کرده و مراحل مورد نظر را به ترتیب طی کنید.

در این مرحله مدارکی برای ثبت اظهارنامه برند از متقاضی خواسته می‌شود که شامل کپی اسناد مربوط به هویت، کپی کارت بازرگانی برای برندهای لاتین، مجور فعالیت و نمونه برند است.

این مرحله بسیار حساس است و باید دقت لازم را برای پر کردن فرم‌ها و بارگذاری مدارک داشته باشید تا روند ثبت بدون مشکل انجام شود.

پس از تکمیل اظهارنامه لازم است بخشی از هزینه ثبت برند را در این مرحله پرداخت کنید.

تعرفه‌های مربوط به ثبت علامت‌های تجاری به صورت سالانه تغییر می‌کند که در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی کشور می‌توانید از آن اطلاع پیدا کنید.

پس از پرداخت هزینه، گواهی ثبت اولیه در سامانه نمایش داده می‌شود که باید آن را پرینت بگیرید و در مراحل بعدی به همراه داشته باشید.

در انتها نیز سامانه یک شماره پرونده و یک رمز عبور نیز به صاحب برند می‌دهد که با استفاده از آنها می‌توان وضعیت پرونده را پیگیری نمود.

تشکیل پرونده در اداره ثبت برند

زمانی که اظهارنامه برند را در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی کشور به ثبت می‌رسانید، لازم است این اظهارنامه به صورت فیزیکی نیز به تایید کارشناسان مربوطه برسد.

در این مرحله باید پرونده فیزیکی مربوط به برند تشکیل شود و سه نفر کارشناس به همراه رئیس اداره ثبت برند، اظهارنامه را تایید نمایند. برای این منظور باید به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید.

اگر تمام مدارک و اطلاعات مورد نیاز کامل باشد و نام برند انتخابی شما با توجه به قوانین و مقررات حاکم مشکلی نداشته باشد، کارشناسان آن را تایید خواهند کرد.

در غیر این صورت، ممکن است نیاز به انجام مراحل تکمیلی یا اصلاحی داشته باشید.

پرداخت هزینه‌ های ثبت برند

پس از تکمیل اظهارنامه برند و تایید پرونده برند توسط کارشناسان، اولین مرحله از پرداخت هزینه‌ ها آغاز می‌شود.

هنگامی که پرونده فیزیکی علامت تجاری شما ثبت می‌شود، اداره مالکیت تقاضای ثبت علامت تجاری شما را به روزنامه رسمی ارسال می‌کند.

در این مرحله لازم است مبلغی را برای هزینه آگهی تقاضای علامت تجاری پرداخت کنید. پس از پرداخت این هزینه، روزنامه نوبت اول آگهی برند حدود یک هفته بعد به چاپ رسیده و به آدرس شما ارسال می‌شود.

آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه می‌دهد تا اگر شکایت و اعتراضی نسبت به برند دارند، اعلام کنند.

براساس قوانین موجود، پس از آگهی برند در روزنامه، یک مهلت سی روزه برای اعتراض صاحبان برندها در نظر گرفته شده است.

اگر در این مدت اعتراضی به برند و نام انتخابی شما صورت نگیرد، می‌توانید مراحل بعد ثبت علائم تجاری را دنبال کنید.

مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی

در صورتی که در مهلت قانونی تعیین شده، اعتراض و شکایتی نسبت به نام انتخابی و برند شما صورت نگیرد پیامکی مبنی بر تایید برند به شما ارسال می‌شود.

زمانی که پیامک تایید برند را دریافت کردید، لازم است به صورت حضوری در اداره مالکیت معنوی حاضر شوید تا با پرداخت هزینه ثبت برند و ارائه مدارک نهایی، به صورت قطعی علامت تجاری خود را ثبت کنید.

در این مرحله، باید مدارک هویتی مالک یا مالکان برند را به همراه اظهارنامه برند ارائه کنید و اطلاعات مرتبط با برند خود را به دقت و به صورت صحیح به مسئولین اداره ارائه دهید.

همچنین اگر نیاز به امضاء اظهارنامه برند وجود داشته باشد این امضاء در اداره انجام خواهید شد.

اطلاعات و مدارک ارائه شده باید دقیق و مطابق با مشخصات ثبت شده در اظهارنامه باشند تا از مشکلات مرتبط با رد ثبت برند جلوگیری شود.

پرداخت هزینه‌های حق‌ الثبت برند

در زمان مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی، اگر برند شما قابل ثبت باشد و مدارک را به صورت کامل همراه داشته باشید، لازم است هزینه نهایی ثبت علامت تجاری را پرداخت کنید.

این هزینه که آن را با نام حق‌الثبت برند می‌شناسند با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن شخص و طبقه برند، متفاوت خواهد بود. هزینه حق‌الثبت برند برای یک طبقه براساس قانون زیر پرداخت می‌شود:

برای محاسبه هزینه ثبت برند باید تعداد طبقاتی که برند را در آنها ثبت می‌کنید، مشخص باشد.

به عنوان مثال برای یک شخص حقیقی که برند خودش را در ۴ طبقه ثبت می‌کند، هزینه نهایی از جمع ۱۲۰ هزارتومان به علاوه ۳۰ هزارتومان حاصل خواهد شد و این فرد باید در مجموع ۱۵۰ هزارتومان پرداخت کند.

لطفا توجه داشته باشید که مبلغ هزینه‌های حق‌الثبت برند بسته به نوع برند (حقیقی یا حقوقی) و همچنین تعداد طبقات مورد نظر برای ثبت متغیر خواهد بود.

با پرداخت هزینه‌های حق‌الثبت، حقوق مالکیت معنوی برند به طور رسمی تایید می‌شود و می‌توانید از مزایای ثبت برند بهره‌مند شوید.

چاپ آگهی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی

با پرداخت هزینه حق‌الثبت برند، نام انتخابی شما تبدیل به برند شده و مالکیت معنوی آن متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی خواهد بود. در این مرحله برای اطلاع عموم مردم از مالکیت یک برند، لازم است آگهی دیگری در روزنامه رسمی چاپ شود که نشان‌دهنده مالک برند باشد.

با پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم، یک آگهی رسمی حاوی مشخصات علامت تجاری و نام شخص حقیقی یا حقوقی به چاپ می‌رسد.

یک هفته بعد از تقاضای آگهی ثبت برند، روزنامه چاپ شده و به آدرس مورد نظر شما ارسال خواهد شد

دریافت سند ثبت برند (تصدیق ده ساله ثبت برند)

پس از انجام تمامی مراحل ثبت علائم تجاری و پرداخت هزینه‌ها، سند ثبت برند به شما ارائه خواهد شد.

برای دریافت این سند لازم است با در دست داشتن مدارک مشخص، به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و با امضای رسید دریافت سند، تصدیق ۱۰ ساله ثبت برند را تحویل بگیرید.

برای تحویل این سند لازم است یک نسخه از روزنامه‌های رسمی نوبت اول و دوم، یک نسخه از اظهارنامه برند و ۱۰ نمونه برند با اندازه ۶ در ۶ چاپ شده در یک صفحه را به همراه داشته باشید.

سند ثبت علامت تجاری، مدرکی رسمی است که اثبات می‌کند برند شما به طور قانونی ثبت شده و محافظت می‌ شود. این سند از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به خوبی نگهداری شود.

مدارک ثبت برند

برای ثبت هر نوع برند یا علامت تجاری لازم است مدارکی تهیه شود.

مدارک مورد نیاز برای این فرآیند با توجه به اینکه شخص حقیقی یا حقوقی باشد، متفاوت خواهد بود. این مدارک علاوه بر این که باید در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی کشور بارگذاری شوند، باید در زمان مراجعه حضوری نیز ارائه شود.

مدارک لازم جهت ثبت برند اشخاص حقیقی

مدارک لازم جهت ثبت برند اشخاص حقوقی

مدت زمان ثبت برند

فرآیند ثبت علائم تجاری در ایران، مراحل و اقدامات خاصی دارد که نمی‌توان آنها را در کمتر از ۲ ماه یا ۲.۵ ماه طی کرد.

این مدت زمان از شروع مراحل بررسی تا دریافت سند مالکیت برند شامل مراحل زیر است:

  • بررسی اولیه اظهارنامه: در این مرحله، اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی بررسی می‌شود. این بررسی اولیه معمولا حدود ۱۵ روز زمان می‌برد.
  • درج آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی: پس از تایید اظهارنامه، آگهی تقاضای برند در روزنامه رسمی چاپ می‌شود. در این مرحله با توجه به قوانین یک مهلت ۳۰ روزه برای اعتراض به برند در نظر گرفته شده که باید تا انتهای این مهلت، منتظر بمانید.
  • صدور گواهی نهایی ثبت برند: بعد از اتمام مراحل قبلی، سند ثبت برند (گواهی ۱۰ ساله ثبت نشان تجاری) صادر می‌شود. این مرحله معمولا چند روز زمان می‌برد.

در نتیجه در پاسخ به سوال ثبت برند چقدر زمان میبرد، باید گفت مدت زمان کلی برای ثبت نشان تجاری از تحویل اظهارنامه تا دریافت گواهی نهایی معمولا حدود ۶۰ روز خواهد بود.

در این مدت، اقدامات مختلفی شامل بررسی اظهارنامه، درج آگهی در روزنامه رسمی و تدارکات صدور گواهی نهایی انجام می‌شود. توجه داشته باشید که این مدت زمان ممکن است در موارد خاص و با توجه به تغییرات در قوانین و مقررات، ثابت نباشد.

هزینه ثبت برند

به طور کلی هزینه‌ های مرتبط با ثبت نشان تجاری در چندین مرحله پرداخت می‌شود که با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص، متفاوت خواهد بود.

این هزینه‌ها شامل هزینه ثبت اظهارنامه برند، آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری نوبت اول، حق‌الثبت برند و آگهی ثبت نوبت دوم می‌شود. هزینه ثبت برند در سال ۱۴۰۲ براساس آخرین دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر است:

  • هزینه ثبت اظهارنامه برند در سامانه: هزینه ثبت اظهارنامه برند به تعداد طبقات و کالاها و نوع متقاضی (حقیقی یا حقوقی) بستگی دارد. حداقل هزینه در این مرحله برای یک برای طبقه شخص حقیقی ۲۴ هزارتومان و برای شخص حقوقی ۴۸ هزارتومان خواهد بود. هزینه هر طبقه اضافی نیز به این هزینه‌ها افزوده می‌شود.
  • هزینه آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری: بعد از تایید اظهارنامه توسط کارشناس اداره مالکیت معنوی، باید آگهی تقاضای برند را در روزنامه رسمی چاپ کنید. هزینه این روزنامه براساس موارد مختلفی از جمله تعداد خطوط، نوع لوگو و تعداد طبقات و کالاها محاسبه می‌شود و حدود ۵۰۰ هزارتومان خواهد بود.
  • هزینه حق‌الثبت برند: هزینه حق‌الثبت نیز بستگی به تعداد طبقات و کالاها و نوع متقاضی (حقیقی یا حقوقی) دارد. هزینه حق‌الثبت برای یک طبقه برای متقاضی حقیقی حداقل ۱۲۰ هزارتومان و برای متقاضی حقوقی ۲۴۰ هزارتومان است. همچنین هزینه هر طبقه اضافی نیز به این هزینه‌ها افزوده می‌شود.
  • هزینه آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی (نوبت دوم): پس از پرداخت حق‌الثبت، آگهی نوبت دوم برای اعلام نهایی به عموم چاپ می‌شود. هزینه این آگهی نیز حدود ۲۵۰ هزارتومان و بیشتر خواهد بود.

در صورتی که وکیل یا نماینده قانونی داشته باشید، هزینه‌های مربوط به دستمزد وکیل و حق‌التمبر وکیل نیز به هزینه‌های فوق اضافه خواهد شد. علاوه بر این برای ثبت برند‌های خارجی لازم است معادل ارزی هزینه ثبت را براساس نرخ رسمی پرداخت کرد.

طبقات ثبت برند

به طور کلی ۴۵ طبقه برند را می‌توان در ۴ دسته قرار داد که این دسته‌ها مربوط به محصولات غذایی، لوازم خانگی، محصولات آرایشی و بهداشتی و برندهای خدماتی می‌شود. برای آشنایی کامل در این زمینه پیشنهاد می کنیم که مقاله طبقات ثبت برند را مطالعه نمایید.

ثبت لوگو

ثبت لوگو نیز همانند ثبت برند، مراحل مشابهی را برای ثبت دارد. با این تفاوت که لوگو به عنوان نماد بصری برند شما عمل می‌کند و می‌تواند به عنوان بخشی از برند شناخته شود. انتخاب یک لوگوی منحصر به فرد و جذاب، می‌تواند به تفاوت کسب‌وکار شما نسبت به رقبا کمک کند و باعث شناسایی سریع‌تر برند شما را در ذهن مشتریان شود.

تفاوت ثبت برند و ثبت شرکت

ثبت برند و ثبت شرکت دو مفهوم متفاوت هستند که هر کدام نقش مهمی در حمایت از کسب‌ و کار دارند.

ثبت علائم تجاری بیشتر مرتبط با حفاظت از حقوق مالکیت فکری و نام تجاری است. این فرآیند به شما اجازه می‌دهد برند خود را از رقبا متمایز کرده و به آن ارزش افزوده ببخشید.

از طرف دیگر، ثبت شرکت ارتباط مستقیمی با وضعیت حقوقی کسب‌ و کار دارد. این فرآیند به شما شناسنامه حقوقی می‌دهد تا به عنوان یک واحد مجزا از حقوق دارایی و بدهی خود جدا می‌شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله تفاوت ثبت برند و ثبت شرکت رجوع کنید.

سایت ثبت برند

در جامعه‌ کسب‌ و کار امروزی، اهمیت فراوانی به ثبت نشان تجاری و حمایت از حقوق مالکیت معنوی اختصاص داده شده است و به همین دلیل سایت‌های مختلفی به ارائه خدمات ثبت برند می‌پردازند.

سامانه ثبت برند به نشانی اینترنتی ipm.ssaa.ir در دسترس کاربران است افراد می توانند به منظور ثبت برند تجاری و کسب اطلاعات بیشتر به این سامانه مراجعه کنند.

در این بین موسسات ثبتی پروسه ثبت برند تجاری شرکت ها را انجام می دهند. انتخاب یک موسسه معتبر برای ثبت برند و علامت تجاری، گامی مهم در مسیر حفاظت از هویت تجاری شماست که باید به آن توجه ویژه ای شود.

کارشناسان موسسه ثبتی ثبت شاخص همراه کسب و کارتان هستند و شما می توانید با خیالی آسوده صفر تا صد فرآیند ثبت برند خود را به این مجموعه معتبر و باسابقه بسپارید.

مشاوره رایگان ثبت برند

ثبت برند در تهران

ثبت برند و علامت تجاری در تهران به دلیل وجود فرصت های تجاری فراوان اهمیت ویژه ای برای کسب و کارها دارد.  با ثبت برند در این شهر می‌توانید از پتانسیل بالای بازار و تعداد زیادی از مشتریان بهره‌مند شوید.

علاوه بر این تهران به عنوان یکی از مراکز تجاری و صنعتی کشور فرصت‌های بیشتری را برای گسترش کسب‌وکارها ارائه می‌دهد و با ثبت برند می‌توانید حقوق مالکیت خود را در این بازار پویا به خوبی حفظ کنید.

موسسه ثبت شاخص با تیمی حرفه ای متشکل از بهترین کارشناسان و وکلا در زمینه ثبت برند و علائم تجاری آماده خدمت رسانی به متقاضیان این خدمات هستند.

سوالات متداول ثبت برند

برای ثبت برند بعد از انتخاب نام و استعلام برند، مراحل ثبت را در سایت مرکز مالکیت معنوی دنبال می‌کنید و در صورت تایید، پرونده فیزیکی برند را تشکیل می‌دهید.

با مراجعه به سامانه ثبت برند می‌توانید از نام انتخابی خودتان استعلام بگیرید تا ببینید امکان ثبت آن وجود دارد یا خیر.

این خدمات به صورت رایگان و در کمترین زمان توسط کارشناسان ثبت شاخص نیز انجام می شود.

کپی شناسنامه و کارت ملی، تصویر نشان برند، توضیحات درباره فعالیت و دسته‌بندی برند و...

هزینه ثبت برند با توجه به نوع شخص (حقیقی یا حقوقی)، تعداد طبقه برند و تعداد کالاها متغیر بوده و از ۱.۵ میلیون تومان آغاز می‌شود.

برای استعلام دقیق هزینه ثبت برند از طریق راه های ارتباطی موجود می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مدت زمان ثبت برند نیز با توجه به نوع شرکت و طبقه آن متفاوت است. با این وجود می توان حداقل ۴۵ روز زمان برای ثبت آن در نظر گرفت.

بله، اشخاص حقیقی نیز می‌توانند برند و نشان تجاری کسب و کار خود را به ثبت برسانند.

برند ثبت شده تا ۱۰ سال متعلق به مالک آن خواهد بود و بعد از این مدت نیز امکان تمدید برند وجود دارد.

مراحل ابتدایی ثبت برند به صورت اینترنتی دنبال می‌شود و در صورت تایید اولیه اظهارنامه باید به اداره مالکیت معنوی برای تشکیل پرونده مراجعه کرد.

شما عزیزان می توانید مراحل کامل ثبت برند و نشان تجاری کسب و کارتان را به کارشناسان ما محول کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
پیمایش به بالا
Call Now Button