ثبت شاخص

کارت بازرگانی | شرایط اخذ کارت بازرگانی در ۱۴۰۲

فهرست مطالب

کارت بازرگانی یک مدرک قانونی است که به اشخاص حقیقی یا حقوقی اجازه می‌دهد در فعالیت‌های تجاری خارجی، شامل واردات و صادرات کالا شرکت کنند.

برای دریافت کارت بازرگانی، باید شرایط مشخصی را داشته باشید و مراحل معینی را طی کنید.

لازم به ذکر است که بعد از اخذ کارت بازرگانی از تسهیلات و مزایای قانونی برای فعالیت‌های بین‌المللی بهره مند خواهید شد.

بدین منظور در این مقاله شرایط لازم، مدارک و مراحل صدور کارت بازرگانی را به منظور آشنایی بیش تر شما گردآوری کرده ایم.

اگر برای صدور کارت بازرگانی نیاز به مشاوره و همراهی افراد متخصص دارید می توانید از طریق تکمیل فرم زیر یا چت آنلاین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی یک مجوز است که بر اساس قانون و مقررات صادرات و واردات کالا، در اختیار اشخاص حقیقی یا حقوقی قرار می‌گیرد تا بتوانند در امور تجاری بین المللی فعال باشند.

این کارت توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران صادر می‌شود و لازم است توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت (سامانه جامع تجارت) تایید شود تا اشخص امکان فعالیت تجاری برون مرزی داشته باشند.

کارت بازرگانی نوعی گواهی است که نشان می‌دهد افراد حقیقی یا حقوقی صلاحیت و حق فعالیت‌های تجاری، از جمله صادرات و واردات کالا و خدمات را دارند.

انواع کارت بازرگانی

کارت‌ بازرگانی هم برای اشخاص حقیقی و هم حقوقی صادر می‌شود. کارت بازرگانی حقیقی برای افراد فعال در تجارت خارجی که حداقل ۲۱ سال سن، ۳ سال سابقه تجارت و دارای محل کسب هستند، صادر می‌شود.

البته برای دریافت آن باید سایر شرایط نیز توسط متقاضی دنبال شود.  کارت بازرگانی حقوقی برای شرکت‌های فعال در تجارت خارجی و دارای پرونده مالیاتی صادر می‌شود.

کارت‌های بازرگانی را می‌توان بسته به نوع فعالیت تجاری نیز دسته‌بندی کرد که شامل موارد زیر می‌شود:

کارت بازرگانی تجاری: این کارت های بازرگانی برای اشخاص حقوقی و حقيقي كه در زمينه خريد و فروش كالاي داخلي يا خارجي فعاليت مي‌كنند صادر می شود.

کارت بازرگانی خدماتی: این کارت‌های بازرگانی برای اشخاص حقوقي و حقيقي صادر می‌شود که نیاز دارند کالاهایی را مرتبط با حوزه خدماتی خودشان وارد کنند.

کارت بازرگانی تولیدی، صنعتی: این کارت‌های بازرگانی فقط برای اشخاص حقوقی صادر می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد علاوه بر واردات مایجتاج خود، تولیدات خودشان را نیز صادر کنند.

کارت بازرگانی موردی: افرادی که برای یک بار ترخیص کالا یا واردات و صادرات و یا ثبت برند نیاز به کارت بازرگانی دارند، از این نوع کارت استفاده می‌کنند.

شرایط اخذ کارت بازرگانی

برای دریافت کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور فعالیت‌های تجاری برون مرزی شرایطی تعیین شده است.

این شرایط توسط مراجع ذی‌ربط تعیین می‌شود و ممکن است هرساله تغییراتی داشته باشد.

بنابراین برای اطلاع از شرایط دقیق و بروز اخذ کارت بازرگانی با مشاوران ما در موسسه ثبت شاخص در تماس باشید.

شرایط صدور کارت بازرگانی بسته به نوع شخص (حقیقی یا حقوقی) و تابعیت (ایرانی یا خارجی) متفاوت خواهد بود.
در این بخش شرایط جدید اخذ کارت بازرگانی را برای اشخاص حقیقی و حقوقی با تابعیت ایرانی بررسی می‌کنیم.

شرایط اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی ایرانی برای درخواست صدور کارت‌ بازرگانی باید شرایط زیر را داشته باشند:

شرایط اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

کارت بازرگانی اشخاص حقوقی یک سند رسمی است که به شرکت‌ها و نهادهای حقوقی اجازه می‌دهد در فعالیت‌های بازرگانی داخلی و خارجی شرکت کنند.

این نوع کارت ها برای مدت یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. شرایط دریافت کارت بازرگانی اشخاص حقوقی نیز با توجه به نوع شرکت می‌تواند متفاوت باشد.

اشخاص حقوقی برای اخذ کارت‌ بازرگانی باید شرایط زیر را داشته باشند:

مراحل صدور کارت بازرگانی

برای دریافت انواع کارت بازرگانی باید نسبت به شرایط و مدارک مورد نیاز آن، اطلاعات کامل داشته باشید. در غیر این صورت درخواست شما برای صدور کارت با موفقیت انجام نمی‌شود و نمی‌توانید از این تسهیلات بهره‌مند شوید.

مراحل صدور کارت‌های بازرگانی با توجه به اینکه شخص حقیقی یا حقوقی باشید متفاوت می باشد.

در ادامه مراحل دریافت کارت بازرگانی از طریق سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند را با یکدیگر بررسی می نماییم:

  1. برای استفاده از سامانه کارت بازرگانی هوشمند، ابتدا باید در سامانه جامع تجارت ایران به آدرس https://ntsw.ir ثبت نام کنید. در فرم مربوطه در این سامانه، اطلاعات شخصی، حقوقی و بازرگانی خود را وارد کنید و سپس فایل‌های مورد نیاز را آپلود کنید. فرم دال یا همان فرم گواهی امضا نیز باید در این سامانه تکمیل شود.
  2. پس از ثبت نام در سامانه، باید منتظر تایید اطلاعات و فایل‌های خود باشید. این مرحله ممکن است چند روز زمان ببرد. پس از تایید، یک کد رهگیری به شما اعلام می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.
  3. در مرحله بعد، باید هزینه صدور کارت بازرگانی را پرداخت کنید. هزینه صدور کارت‌های بازرگانی بستگی به نوع فعالیت بازرگانی و تعرفه‌های دولتی تعیین شده دارد. پس از پرداخت هزینه، باید فیش پرداخت را در سامانه بارگذاری کنید.
  4. در مرحله آخر در صورت تایید نهایی، یک پیامک برای شما ارسال می‌شود که شامل شماره کارت بازرگانی و رمز عبور است. با استفاده از این شماره و رمز عبور، می‌توانید به سامانه وارد شوید و کارت بازرگانی خود را مشاهده و چاپ کنید.
  5. زمانی که مدارک اشخاص حقوقی تایید می‌شود، کلاس‌های آموزشی مورد نیاز برای آنها تشکیل خواهد شد که باید به صورت آنلاین کلاس‌ها را رزرو کنید تا کارت بازرگانی صادر شود. همچنین کارت بازرگانی فیزیکی به آدرس شما ارسال می‌شود.
مشاوره رایگان کارت بازرکانی

قوانین مالیاتی کارت بازرگانی

مالیات کارت بازرگانی یک نوع مالیات علی‌الحساب است که بر اساس درآمد حاصل از فعالیت‌های واردات و صادرات محاسبه و درآمد خالص قابل تعدیل در پایان سال محسوب می‌شود.

این مالیات به نسبت نوع فعالیت، نوع شخص و درآمد سالانه تغییر می‌کند.

طبق قانون مالیات بر درآمدهای حقوقی و حقیقی، کلیه فروشندگان کالا یا خدمات که از طریق کارت‌های بازرگانی فعالیت می‌کنند، موظف به پرداخت مالیات علی‌الحساب بازرگانی به نرخ ۴ درصد از ارزش مجموع تعرفه‌های گمرکی و حقوق ورودی درج شده بر اظهارنامه گمرکی هستند.

اشخاص حقوقی (شامل شرکت‌ها، سازمان‌ها، بنگاه‌ها و…) که در زمینه تولید یا خدمات فعال می باشند علاوه بر پرداخت مالیات علي‌الحساب بازرگاني، موظف به پرداخت ماليات به نسبت ۲۵ درصد از سود خالص حساب شده بعد از کسور هزینه‌های قابل قبول است.

این ماليات باید حداکثر تا پایان سال مالياتي به صورت اظهارنامه به سازمان امور مالياتي پرداخت شود.

اشخاص حقیقی که از طریق کارت‌های بازرگانی فعالیت می‌کنند، علاوه بر پرداخت مالیات علي‌الحساب بازرگاني، باید ۱۵ تا ۳۵ درصد از سود خالص حساب شده بعد از کسور هزینه‌های قابل قبول را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

نرخ ماليات ويژه افراد حقیقی به ميزان درآمد سالانه مشمول مالیات آنها بستگی دارد:

  • اشخاص حقیقی تا ۳۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه با نرخ ۱۵ درصد
  • اشخاص حقیقی تا ۱۰۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه با نرخ ۲۰ درصد
  • اشخاص حقیقی تا ۲۵۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالانه با نرخ ۲۵ درصد
  • اشخاص حقیقی با بیش از یک میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات سالانه با نرخ ۳۵ درصد

مدارک لازم برای کارت بازرگانی

برای دریافت کارت‌ های بازرگانی لازم است اشخاص حقیقی و حقوقی، علاوه بر داشتن شرایطی که آنها را مشمول دریافت کارت بازرگانی می‌کند، مدارکی را نیز آماده کنند.

مدارکی که اشخاص حقیقی و حقوقی باید در زمان صدور کارت ارائه دهند متفاوت می باشد. در ضمن ممکن است تغییراتی در مدارک مورد نیاز برای صدور کارت‌های بازرگانی رخ دهد.

برای اطلاع دقیق از مدارک لازم برای کارت بازرگانی، کارشناسان ما در موسسه ثبت شاخص شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

مدارک کارت بازرگانی حقیقی

مدارک کارت بازرگانی حقوقی

هزینه کارت بازرگانی

برای دریافت و صدور کارت بازرگانی لازم است که هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید.

این هزینه‌ها با توجه به نوع کارت بازرگانی، موضوع فعالیت تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی، میزان سرمایه، تعداد محول و مدت زمانی که شخص دارای کارت بازرگانی است، متغیر خواهد بود.

برای مثال هزینه کارت‌های بازرگانی برای یک شرکت تولیدی با یک شرکت خدماتی متفاوت است.

با توجه به آخرین دستورالعمل‌های دریافت کارت‌های بازرگانی، اشخاص برای دریافت هر نوع کارت بازرگانی باید مراحل عضویت در اتاق بازرگانی را پشت سر گذاشته و با پرداخت هزینه عضویت، در اتاق بازرگانی عضو شوند.

هزینه عضویت در اتاق بازرگانی براساس آخرین ارقام اعلام شده نزدیک به ۱.۵ میلیون تومان است.

علاوه بر این، با توجه به میزان سرمایه اشخاص، تعرفه کارت بازرگانی متفاوت خواهد بود:

کارت بازرگانی برای اتباع خارجی

صدور کارت‌های بازرگانی برای اشخاص غیر ایرانی و اتباع خارجی نیز در داخل کشور امکان‌پذیر است؛ با این حال شرایط خاصی دارد تا این افراد مشمول دریافت کارت بازرگانی شوند. افراد غیر ایرانی برای اخذ کارت‌های بازرگانی باید تمام شرایط اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقیقی ایرانی را داشته باشند؛ یعنی حداقل ۲۱ سال سن داشته و سابقه فعالیت تجاری یا مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشند.

داشتن محل کسب ملکی یا استیجاری متناسب با رشته فعالیت، حساب جاری در یکی از شعب بانکی، عدم سابقه کیفری و سوء پیشینه، عدم استخدام در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی نیز از شرایط دریافت کارت‌های بازرگانی برای اتباع خارجی است.

به جز شرایط معمول دریافت کارت بازرگانی که شهروندان ایرانی هم باید آنها را داشته باشند، اتباع خارجی شرایط خاص خودشان را نیز دارند که به شرح زیر است:

برای اطلاع دقیق‌تر از شرایط دریافت کارت‌های بازرگانی برای غیر ایرانیان، مقاله کارت بازرگانی برای اتباع خارجی را مطالعه کنید. در این مقاله شرایط، مدارک و مراحل مورد نیاز اتباع غیر ایرانی را به تفصیل بررسی کرده‌ایم.

مزایای کارت بازرگانی

برای اطلاع دقیق‌تر از شرایط دریافت کارت‌های بازرگانی برای غیر ایرانیان، مقاله کارت بازرگانی برای اتباع خارجی را مطالعه کنید. در این مقاله شرایط، مدارک و مراحل مورد نیاز اتباع غیر ایرانی را به تفصیل بررسی کرده‌ایم.

تسهیل معاملات بین‌المللی

کارت بازرگانی به تاجران امکان معاملات آسان و سریع با شرکت‌ها و اشخاص خارجی را می‌دهد. این کارت به عنوان اثبات هویت تاجر در معاملات بین‌المللی مورد تایید است و باعث کاهش احتمال تقلب و تضییع وقت می‌شود.

افزایش اعتبار و اعتماد اشخاص حقیقی و حقوقی

داشتن کارت بازرگانی به معنای اعتبار و اعتماد به نیت تجاری شماست.

تاجرین با داشتن این کارت، به مشتریان و شرکای تجاری نشان می‌دهند که تجارت خود را جدی می‌گیرند و برای ارائه خدمات و کالاهای باکیفیت تلاش می‌کنند.

دسترسی به بازارهای جدید

کارت بازرگانی به اشخاص حقیقی و حقوقی امکان دسترسی به بازارهای جدید و گسترش تجارت در سطح بین‌المللی را می‌دهد. با داشتن این کارت، می‌توان به راحتی با شرکت‌ها و مشتریان خارجی تماس گرفت و روابط تجاری جدیدی را برقرار کرد.

امکان انجام معاملات آنلاین

با گسترش تجارت الکترونیک، داشتن کارت بازرگانی امکان انجام معاملات آنلاین را نیز برای تاجرین فراهم می‌کند. اشخاص می‌توانند با استفاده از این کارت، خدمات و محصولات خودشان را به صورت آنلاین به مشتریان خارجی عرضه کرده و درآمدشان را افزایش دهند.

امکان عضویت در اتاق بازرگانی و مزایای آن

اتاق بازرگانی یک نهاد حمایتی و نظارتی است که نقش مهمی در توسعه و ترویج تجارت داخلی و خارجی دارد. عضویت در این نهاد به اشخاص امکان می‌دهد که از خدمات مشاوره، آموزشی، حقوقی، بازرسی، صدور گواهینامه‌های تجاری و… بهره ببرند.

امکان اخذ سریع ویزا برای شرکت در رویدادهای تجاری

دارندگان کارت بازرگانی معمولا با روند ساده‌تر و سریع‌تری در اخذ ویزا برای سفر به کشورهای دیگر روبرو هستند. زیرا کارت‌های بازرگانی یک مدرک قابل اعتماد هستند که نشان می‌دهد اشخاص به صورت جدی و حرفه‌ای، فعالیت تجاری خود را دنبال می‌کنند.

ارتباطات گسترده با تاجران داخلی و خارجی

کارت بازرگانی یک راهبرد مناسب برای شناسایی و تبادل اطلاعات با تاجران داخلی و خارجی است. اشخاص حقیقی و حقوقی با استفاده از کارت‌های بازرگانی، خود را به عنوان یک فعال اقتصادی معتبر و قابل اعتماد معرفی می‌کنند که امکان گسترش ارتباطات با فرصت‌ها و تاجران جدید را فراهم می‌آورد.

تسهیلات شرکت در نمایشگاه‌های تجاری

نمایشگاه‌های تجاری چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی، فضای مناسبی برای نمایش قابلیت‌ها، دستاوردها، محصولات و خدمات تاجرین محسوب می‌شوند. شرکت در این نمایشگاه‌ها به واسطه داشتن کارت بازرگانی امکان آشنایی با مشتریان و تامین‌کنندگان جدید را فراهم می‌کند که می‌تواند فرصت منسبی برای پیشی گرفتن از رقبا باشد.

امکان واردات کالا از منطقه آزاد

منطقه آزاد دارای قوانین و مقررات خاص خود است که معمولا به عنوان یک پل ارتباطی بین تجار داخلی و خارجی عمل می‌کند. دارندگان کارت بازرگانی می‌توانند به راحتی کالاهای خود را از منطقه آزاد وارد کنند و از مزایایی مانند عدم پرداخت گمرک، تعرفه‌های پایین، سرعت بالا در ترخیص کالا، امکان انبارداری و… بهره ببرند.

ابطال کارت بازرگانی

از آنجایی که کارت بازرگانی، گواهی صلاحیت و حق اشخاص حقیقی و حقوقی را برای فعالیت‌های تجاری و واردات و صادرات نشان می‌دهد، حساسیت‌های قانونی آن نیز کم نیستند و در صورتی که نقض قوانین رخ دهد، احتمال تعلیق کارت بازرگانی و ابطال دائمی آن وجود دارد.

البته اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند براساس تصمیم شخصی خودشان نیز کارت بازرگانی را ابطال کنند. به طور کلی ابطال و تعلیق کارت بازرگانی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

در مقاله ابطال کارت بازرگانی می توانید به طور کامل از شرایط و نحوه انجام آن مطلع شوید.

مدت اعتبار کارت بازرگانی

کارت‌های بازرگانی اعتبار مشخصی دارند که اشخاص باید بعد از منقضی شدن کارت، نسبت به تمدید آن اقدام کنند. اعتبار کارت‌های بازرگانی ممکن است بین ۱ تا ۵ سال باشد.

برای اشخاصی که به تازگی برای دریافت کارت بازرگانی اقدام می‌کنند، کارت بازرگانی با اعتبار یک سال صادر می‌شود. معمولا بعد از طی ۳ دوره که تمدید کارت‌های بازرگانی انجام شود، اعتبار این کارت ها به ۲ تا ۳ سال افزایش پیدا می‌کند.

تمدید کارت بازرگانی، مراحل و هزینه‌های خاص خودش را دارد. حین تمدید کارت بازرگانی، شخص حقیقی یا حقوقی باید اطلاعات خود را بروزرسانی کند و این موضوع می‌تواند جزئیات خاصی داشته باشد.

جزئیات مربوط به فرآیند تمدید کارت‌ بازرگانی را می‌توانید در مقاله تمدید کارت بازرگانی مطالعه نمایید.

کارت بازرگانی در تهران

از آنجایی که کارت بازرگانی، گواهی صلاحیت و حق اشخاص حقیقی و حقوقی را برای فعالیت‌های تجاری و واردات و صادرات نشان می‌دهد، حساسیت‌های قانونی آن نیز کم نیستند و در صورتی که نقض قوانین رخ دهد، احتمال تعلیق کارت بازرگانی و ابطال دائمی آن وجود دارد.

البته اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند براساس تصمیم شخصی خودشان نیز کارت بازرگانی را ابطال کنند. به طور کلی ابطال و تعلیق کارت بازرگانی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

در مقاله ابطال کارت بازرگانی می توانید به طور کامل از شرایط و نحوه انجام آن مطلع شوید.

سوالات متداول کارت بازرگانی

برای دریافت کارت بازرگانی، باید به سامانه مربوطه مراجعه کرده و مراحل مشخص شده را طی کنید.

این مراحل شامل تکمیل فرم‌های مربوطه، ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز، پرداخت هزینه‌ها و انجام مصاحبه یا آزمون می باشد.

دریافت کارت بازرگانی شرایط خاصی دارد که با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن شخص، نوع فعالیت تجاری و... متفاوت خواهد بود.

برخی از این شرایط شامل داشتن مجوزهای تجاری، ارائه اسناد شناسایی، ثبت شرکت، محل فعالیت و غیره است.

هزینه دریافت کارت بازرگانی با توجه به میزان سرمایه، حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص، نوع فعالیت تجاری و موارد دیگر تعیین می‌شود.

برای اطلاع دقیق از هزینه اخذ کارت بازرگانی می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان ثبت شاخص در ارتباط باشید.

مدت زمان اخذ کارت بازرگانی بسته به بازه زمانی تهیه مدارک مورد نیاز و فرآیند ثبت نام و تایید مدارک بین ۱۰ تا ۲۰ روز در نظر گرفته می شود. در برخی شرایط نیز ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

فعالیت تجاری با کارت‌های بازرگانی نیازمند پرداخت مالیات است که این مالیات با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص از ۱۵ تا ۳۵ درصد درآمد مشمول مالیات متغیر می باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
پیمایش به بالا
Call Now Button